top of page
news_10.jpg

На що звертати увагу при вихованні дітей

Іноді батьки говорять дитині такі фрази:
"У інших ... діти, як діти, а ти ...",
"Ось дав Бог дитину ...",
"Пощастило ж іншим батькам з дітьми ...",
"І в кого ти тільки вдався?"
Наші діти - в нас.
Дивлюся в тебе, як в дзеркало ...
Дитина, насправді, виступає для нас своєрідним інструментом, через який ми можемо задіяти зони свого особистісного зростання. Але це при достатньому рівні усвідомленості.
Діти проектують нам ті прогалини, над якими нам необхідно попрацювати.
Бувають "важкі" підлітки, а бувають "важкі" батьки.
Ознаки "важких" батьків.
Вони говорять:
"Ну що ти так довго? Скільки ти ще будеш порпатися? Давай швидше! Ми і так вже запізнюємося" та ін.
Промовляючи ці фрази, батьки думають, що вчать дітей організованості. Насправді, в цей час дитина вчиться поспішати і хвилюватися.
"Скільки разів повторювати?"
Чим частіше повторюємо, тим менше дитина акцентує увагу на сказаному.
"Я так втомилася. У мене зовсім немає сил". Але через якийсь час дитина бачить, наприклад, телефон в руках у мами і робить висновок: "Їй не до мене. А я знову зовсім одна".
Батьки говорять: "Моя дитина - ледарка" або "У мене росте ледар".
Дитина відчуває себе поганою: "Мама розчарувалася в мені", і її самооцінка падає.
Пропоную техніку, яка дозволяє проаналізувати поведінку дитини і звернути увагу на себе.
"5 фокусів проектуючого виховання".
Звертаємо увагу на те, куди спрямований:
1. Гнів дитини. Дитина вказує на гнів, який є в самому дорослому. Діти гніваються на те, на що навчили їх батьки.
2. Дитячі інтереси і захоплення. Вони вказують на Ваші мрії і бажання. Наприклад, дитина любить збирати конструктор (Лего). Можливо, Ви давно хочете зробити в квартирі ремонт або побудувати свій власний будинок.
3. Дитяча радість. Через неї ми можемо навчити дитину чого-небудь найкращим (легким) способом. Наприклад, під час прогулянки або гри в ляльку Барбі, ми можемо донести до малюка всю необхідну інформацію.
4. Співчуття дитини. Зверніть увагу на те, в яких ситуаціях дитина підтримує інших людей / дітей. Якими способами? Швидше за все, саме в цих сферах Вам самим варто більше відкривати своє серце.
Співчуття - це доросла емоція, яка притаманна дитині.
5. Включення дитини. Це коли дитина по максимуму проживає якийсь момент або максимально включена в рольову гру. Вона щаслива, наповнена радістю, знаходиться в теперішньому моменті - вона відкрита світу. Це те, чого ми самі можемо повчитися у дітей.
У наших відносинах з дітьми починає відбуватися щось дивне, коли, прокидаючись вранці, ми подумки вимовляємо: "Я люблю тебе безумовно. Спасибі тобі за те, що ти у мене є. Ти - добра, лагідна, уважна і чуйна дитина. Я пишаюся тобою".

Що таке метод “сендвіча” і як

він допоможе змінити поведінку дитини

Бути батьками – важка ноша: здається, майже нереально виховати та навчити молодше покоління, не образивши при цьому їх почуттів. Та науковці певні, що конструктивна критика можлива, якщо вона правильна й доцільна. Отут доречний метод “сендвіча”, щоби батьківство стало ефективним та приємним для обох сторін!
Тутка любить вивчати нові техніки спілкування, які згладжують та пом’якшують конфлікти, особливо у стосунках з дітьми. Беріть до рук ручку, пізніше подякуєте!
Дитячий психіатр, доктор Деніел Еймен, вважає, що батьки діляться на два види: одні жорстко висловлюють своє невдоволення дитячими пустощами, інші ж бояться підвищувати на дітей голос. Спеціаліст допоможе нам розвинути дві важливі риси кожного з батьків: бути водночас і суворим, і люблячим.
Якщо батьки будуть рішуче й адекватно реагувати на кожну небажану поведінку, і при цьому намагатимуться проявляти любов, піклування й опіку, — що ж, такі дорослі стануть справжніми супергероями. Наголошуємо: загорніть критику у м’які, але правдиві коментарі, похваліть дитину, щоб вона не була до вас вороже налаштованою.
Хваліть дитину
До початку розмови спрямуйте її настрій в позитивне річище – крига скресне, стрес зникне. Будьте тут конкретними, не кидайтеся стандартними фразами “ти – добра дитина” і так далі. Якщо мова стосуватиметься якогось моменту поведінку дитини, пригадайте випадок, коли вона була дуже чемною і так всі це бачили та хвалили її.
Чітко й точно сформулюйте свою точку зору
Побачили, що дитина вас почула – починайте аргументувати свою думку. Повторюємо: тут важливі конкретні слова, зауваження, репліки, коментарі. Вислови “Мені не сподобалася твоя поведінка” чи “Ніколи так більше не роби” не лиш відлякають дитину, а вона й не зрозуміє, що зробила поганого і втікатиме від розмови. Не відчитуйте свого малюка, не вчіть його, як жити, а разом намагайтеся знайти розв’язання проблеми.
Спитайте дитину її думки
Основна частина завершена, тепер чекаємо відповіді від дитини. Важливо почути, чи дитина зрозуміла те, що ви хотіли до неї донести. Спитайте її, чи вона вас зрозуміла, що їй сподобалося, а що ні. Якщо дитина вам суперечитиме, говоріть м’яко, слухайте її, не перебивайте, всі деталі обговоріть разом.
Скажіть дитині, як сильно ви її любите
А тепер навчимося правильно завершувати розмову: дитина не має подумати, що вона вас розчарувала та ви її більше не любите. Так, в душі дитини визріє протест і вона буде поводитися ще гірше. Розмову завершіть так само похвалою, розкажіть своїй дитині, яка вона для вас дорога і як сильно ви її любите.
Ідеальних дітей немає, але ми, батьки, мусимо розгледіти найкращі їх риси та на них будувати стосунки.

Dvadtsyat-porad-batkam-pro-te-yak-vyhovaty-uspishnyh-ditey-.jpg
1-smiling-students-paying-attention-in-class_1098-3735_i.jpg
Praktychni-porady-dlya-batkiv-pro-navchannya-vdoma-vid-dytyachoyi-ta-simejnoyi-psyhologyni

Чи варто сварити дитину за погану оцінку або невиконане домашнє завдання

- Чи варто сварити дитину за погану оцінку або невиконане домашнє завдання?
- Процес навчання - це нові стежки в мережі нейронів нашого мозку. Поява цих стежок може відбуватися тільки в стані спокою, що дозволяє сказати, що процес навчання проходить тільки тоді, коли ми спокійні. Тому лаяти і залякувати дитину - це найгірша для неї ситуація для появи мотивації до навчання. Коли ми починаємо злитися, що у дитини щось не виходить, активно демонструючи їй свої переживання, - тим самим ще більше провокуємо стресову ситуацію. Не треба концентруватися тільки на оцінках та домашніх завданнях. Запитайте, що дитина сьогодні дізналася нового, поговоріть про те, що ще цікавого відбулося за день. Вона повинна бути впевненою, що подобається сім'ї такою, якою є, незалежно від шкільних оцінок.

bottom of page